Czy Rosja zaanektuje Białoruś?

Do aneksji krajów zwykle dochodzi w wyniku inwazji militarnych. Czasem jednak mocarstwa wchłaniają inne kraje środkami politycznymi i dyplomatycznymi. Być może taka sytuacja będzie miała miejsce już niedługo. Sporo wskazuje bowiem na to, że Rosja przymierza się do wchłonięcia Białorusi.

Czy Rosja może zaanektować Białoruś?

W XXI wieku Rosja stosuje ekspansywną politykę zagraniczną. Z punktu widzenia geopolityki przejęcie terytorium Białorusi byłoby dla niej wysoce korzystne. Białoruski prezydent Alaksandr Łukaszenko zdaje się także być zainteresowany takim rozwiązaniem. W dużej mierze wynika to z całkowitej zależności gospodarczej. Białoruś jest uzależniona w szczególności od rosyjskich surowców i importu.

Choć trudno się spodziewać, by w najbliższym czasie rzeczywiście doszło do wchłonięcia Białorusi przez Rosję, to jednak w perspektywie kilku lat jest już to całkiem prawdopodobny scenariusz. Obecnie już można zaobserwować coraz silniejszą integrację pomiędzy oboma krajami. Przykładowo w szkołach nauka odbywa się częściej po rosyjsku niż w języku białoruskim.

Co dla Polski oznaczałaby aneksja Białorusi przez Rosję?

Gdyby Białoruś została faktycznie przejęta przez Rosję, to byłaby to zła wiadomość dla Polski i całego NATO. Rosja jest postrzegana bowiem jako możliwy agresor militarny, a jej zbliżenie się o kilkaset kilometrów na zachód mogłoby wpłynąć na poziom bezpieczeństwa geopolitycznego Polski.

Be First to Comment

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *