Najlepsze filmy polityczne w historii

Wydawać by się mogło, że polityka i związana z nią władza, pieniądze i wpływy to świetna tematyka dla scenarzystów i reżyserów. Pomijając jednak filmy dokumentalne i biograficzne, dość rzadko się zdarza, aby motywy polityczne trafiały na srebrny ekran. Na szczęście znaleźć można przynajmniej kilka filmów politycznych, które na długo zostają w pamięci widza.

Gubernator, czyli klasyka kina

W 1949 roku na ekranach amerykańskich kin ukazał się film Gubernator, który dla wielu wciąż pozostaje najlepszą filmową produkcją związaną z tematyką polityki. Przedstawiona w nim historia, ukazuje losy tytułowego gubernatora, który szybo pnie się po szczeblach partyjnej kariery.

Po pierwszych sukcesach bohater przekonuje się jednak o tym, jak bardzo brutalna potrafi być polityka. Afery korupcyjne i bezwzględna walka polityczna sprawia, że stacza się on w końcu na samo dno.

Zaplątani, czyli najlepsza komedia o polityce?

Zaplątani to film z 2009 roku będący mieszanką czarnej komedii i satyry. Fabuła dotyczy międzynarodowej afery politycznej, jaka wybuchła ze względu na wypowiedź brytyjskiego ministra obrony. W tle przejawia się wojna w Iraku oraz tajemny komitet wojskowy, dzierżący potężną władzę.

Choć film ten jest niskobudżetowy, to spotkał się z wieloma przychylnymi recenzjami. Ponadto wyróżniono go kilkunastoma nagrodami i nominacjami, w tym nominacją do Oscara za scenariusz.

Gdy polityka miesza się z miłością

Wojna Charliego Wilsona z 2007 roku to filmowa opowieść o amerykańskim kongresmenie z lat 80’ ubiegłego wieku. Robi on zawrotną karierę polityczną, a pewnym momencie poznaje i zakochuje się w pewnej tajemniczej kobiecie. Namawia go ona do dostarczenia broni rebeliantom z Afganistanu, którzy walczą z komunistami.

Ten dramat filmowy zachwyca nie tylko wciągającą fabuła, ale także fenomenalną grą aktorską. Dość powiedzieć, ze występuje w nim Tom Hanks oraz Julia Roberts.