Polityka na ekranie.

Polityka w dziejach zarówno historycznych jak i współczesnych niemalże zawsze stanowiła rolę pierwszoplanową, a jej główną składową były i wciąż są nieporozumienia oraz wszelkiego rodzaju intrygi przykryte warstwami nowych postanowień oraz obietnic, które wedle zapewnień zawsze mają okazywać się skuteczne. Scena polityczna w dziejach całego świata od wieków wywiera ogromny wpływ na uwagę i zainteresowanie obywateli. Nie dziwi więc fakt, że tematyka polityczna gości na ekranach nie tylko jako twory krótkometrażowe , ale także kinowe produkcje fascynujące widza fabułą i walką o pozycję, a filmy ukazujące polityczne intrygi niemalże zawsze przyciągają widzów.

[IMAGE=c1gWrRcs6K1y.jpg]

Jedną z obowiązkowych pozycji na ekranie jest ” House of Cards” , 6 sezonowy serial amerykański z gwiazdorską obsadą, ukazujący politykę jako grę, w której wszystkie chwyty są dozwolone, a reguły dobierane są indywidualnie na potrzeby politycznej rozgrywki. Głównym bohaterem serialu jest niejaki Frank Underwood, polityk pełniący odpowiedzialną funkcję na stanowisku rzecznika dyscypliny Partii Demokratycznej. Ów kongresmen jest postacią niezwykle mroczną i zawsze osiągającą zamierzony cel, nie szczędząc przy tym ofiar, które spotyka na swojej drodze. Potrafi w doskonały sposób wykorzystywać zdobyte informacje, stosując do ich uzyskania niezbyt subtelne metody, takie jak groźby, zastraszenia, łapówki i wiele innych, przypasowując je odpowiednio do osoby, którą ma zamiar się posłużyć. Według serialowego Underwood’a tylko takie podejście pozwoli osiągnąć sukces dyktowany przez chęć zemsty na prezydencie, który obiecał bohaterowi objęcie stanowiska Sekretarza Stanu. Jednakże pewnego dnia Frank otrzymuje informację, w której prezydent uważa, że umiejętności kongresmena są bardziej przydatne w prowadzeniu polityki rządowej w Kongresie. Dla Underwood’a jest to upokarzająca informacja, która warunkuje jego dalsze działania.

” Prison Break”, to kolejny amerykański serial uwielbiany przez widzów na całym świecie. Podobnie jak pozycja opisywana powyżej, serial ten przedstawia wydarzenia ze sceny politycznej, która bezpośrednio decyduje o losach bohaterów będących zwykłymi obywatelami, a metody stosowane przez rząd amerykański są brutalne i pozbawione wszelkich skrupułów. Owe działania dyktowane są chęcią zatuszowania zabójstwa oraz zrzucenia winy na niewinną osobę, czyli Lincolna Burrowsa – człowieka uwikłanego w polityczną intrygę i niesłusznie skazanego na śmierć. Kolejną czołową postacią jest brat Lincolna, Michael Scofield – młody i niezwykle inteligentny architekt, który zaraz po otrzymaniu informacji o przykrych wydarzeniach związanych z jego bratem, postanawia biec na ratunek nie zważając na konsekwencje swoich czynów. Michael układa plan, który jest przewrotny i zaskakujący na każdej płaszczyźnie, a wszystko podyktowane chęcią wydobycia brata z więzienia.

Wszystkie wydarzenie ukazane w serialu zmierzają w kierunku rozwiązania całego kłamstwa, jak się później okazuje skrupulatnie uknutego i w późniejszym czasie maskowanego przez panią prezydent Stanów Zjednoczonych oraz jej najbliższych współpracowników. Podczas gdy Michael Scofield próbuje wyrwać brata z rąk systemu, do gry wplątywane są kolejne niewinne osoby, a świat polityki, w którym znaleźli się bez winy jest dla nich bezlitosny i próbuje wyeliminować każdego z nich.

Powyższe produkcje serialowe to pozycje klasy światowej niewątpliwie warte uwagi, dzięki fabule nieustannie trzymającej widza w napięciu dzięki nieoczekiwanym zwrotom akcji. Zawarte w nich wydarzenia, są oczywiście fikcją, ale biorąc pod uwagę stwierdzenie, że buty Tamaris polityka dla świata reżyserówjest istotną inspiracją, można wnioskować, że prawdziwe wydarzenia w świecie polityki potrafią być równie intrygujące.